An cafe
Antic Cafe is Back! Nyappy all cafekkos!
An cafe
Antic Cafe is Back! Nyappy all cafekkos!
An cafe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

An cafe

Forum cu an cafe din Romania
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Mangaka

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Mangaka Empty
MesajSubiect: Mangaka   Mangaka Icon_minitimeVin Apr 17, 2009 4:43 pm

Mangaka (漫画家, Mangaka?) este cuvântul japonez pentru artist de benzi desenate sau cartoonist. În afara Japoniei, manga se referă de obicei la benzi desenate japoneze, iar mangaka se referă la autorul acesteia, care este de obicei cetăţean japonez.

Uni artişti pot studia un număr de ani la o şcoală de artă, şcoală de manga, sau pot deveni ucenici unui alt mangaka, înainte să între în lumea manga ca artişti profesionişti. Totuşi, sunt uni artişti care devin mangaka, fără să fi fost ucenici, înscriându-se la concursuri organizate de diferite reviste. De exemplu, Naoko Takeuchi a câştigat un astfel de concurs sponsorizat de revista Kodansha, iar Osamu Tezuka şi-a început cariera fără să fi fost uncenic.

Un mangaka devine cunoscut prin recunoaşterea abilităţilor sale atunci când stârneşte interesul unor instituţii variate, a indivizilor sau a unui demografic de comsumatori manga. De exemplu, sunt unele concursuri la care viitori mangaka se pot înscrie, sponsorizate de către principalele edituri de manga. Mai sunt recunoscuţi şi după numărul de serii manga la care lucreează la un moment dat.[1]

Cuvântul poate fi despărţit în două părţi: Manga şi ka

Manga corespunde mediului artistic folosit de artişti: benzi desenate, sau benzi desenate japoneze, depinzând de cum este folosit termenul în interiorul şi în afara Japoniei.

Sufixul -ka (家) implică un grad de expertiză şi o recunoaştere tradiţională a statutului de autor. De exemplu, acest termen nu se poate aplica unui scriitor care creează o poveste care apoi este predată unui artist manga pentru a fi desenată. Termenul Japonez pentru un astfel de scriitor de benzi desenate este gensaku-sha.

Preferati mei is

- Fukushima Haruka:ador AAA,orange p lanet, cherry juice

-Peach-pit :shugo chara =p~

-minami maki-Special a, kimi wa gf, si vreau sa citesc si incomplete chorus dar nu gasesc nicaieri :-?

-Shiiba Nana: am citit aproape toate manga`urile ei. waii.sunt asa de kawaii >_<

-Takamiya Satoru: ziua ei a fost pe 12 parca..full moon joker e prea tare :| si devil`s kiss.. aa ador manga`urile ei <3

Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Mangaka Empty
MesajSubiect: Re: Mangaka   Mangaka Icon_minitimeMar Sept 22, 2009 3:52 am

waiii eu il stiu doar pe cel care a scris naruto.... Mangaka 247375 Mangaka 116909
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Hurricane Venus
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Hurricane Venus


Numarul mesajelor : 2044
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 103
Localizare : Shibuya

Mangaka Empty
MesajSubiect: Re: Mangaka   Mangaka Icon_minitimeMier Sept 23, 2009 12:01 am

Deci....mereu mi-a placut celebrul manga "Nana" si o admir pe Ai Yazawa pentru asta. A reusit cu un storyline destul de simplu, dar in acelasi timp foarte frumos si romantic. ^^
Toboso Yana - the writer of "Kuroshitsuji" just a amazing job with that manga <33

Masashi Kishimoto - a devenit cam banal prin lucrarea lui numita "Naruto", recunosc, m-am uitat si am citit, dar am inceput sa-l urasc cand am vazut ca se intide la capitole pe degeaba and I threw it away.
Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Mangaka Empty
MesajSubiect: Re: Mangaka   Mangaka Icon_minitimeMier Sept 23, 2009 12:54 am

Waii imi place mult naruto si nana si animeurile si filmele
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Roxy_Yumi
New cafekko
New cafekko
Roxy_Yumi


Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Bistrita~Nasaud {Josenii~Bargaului}

Mangaka Empty
MesajSubiect: Re: Mangaka   Mangaka Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 10:37 pm

imi place naruto si nana
sunt superbe
kawaii ce sa mai zic
Sus In jos
http://rockromania.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Mangaka Empty
MesajSubiect: Re: Mangaka   Mangaka Icon_minitime

Sus In jos
 
Mangaka
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
An cafe :: ^^Have fun^^ :: o(≧∀≦)o Manga o(≧∀≦)o-
Mergi direct la: