An cafe
Antic Cafe is Back! Nyappy all cafekkos!
An cafe
Antic Cafe is Back! Nyappy all cafekkos!
An cafe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

An cafe

Forum cu an cafe din Romania
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bleach

In jos 
+3
Yoru
Pinky Short Cake~
Hurricane Venus
7 participanți
AutorMesaj
Hurricane Venus
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Hurricane Venus


Numarul mesajelor : 2044
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 103
Localizare : Shibuya

Bleach Empty
MesajSubiect: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Mai 22, 2009 4:42 pm

Bleach ( ブリーチ, Burīchi?, romanizat BLEACH în Japonia) este o serie manga şi anime realizată de Tite Kubo, mangaka al Zombie Powder. Bleach este serializată în antologia manga japoneză Weekly Shōnen Jump din August 2001, iar în dublicatul său american Shonen Jump din Noiembrie 2007. Seria manga a primit premiul Shogakukan Manga pentru categoria shōnen în 2005, iar seria anime a fost nominalizată de numeroase ori la premiile American Anime Awards.

Bleach urmăreşte viaţa lui Ichigo Kurosaki, un elev de liceu de 15-ani cu abilitatea de a vedea fantome şi un shinigami (în traducere directă ,,zeu al morţii”) cu numele de Rukia Kuchiki. Primele părţi ale poveştii se desfăşoară în jurul acestor personaje. Odată cu desfăşurarea evenimentelor, povestea începe să ne dezvăluie mai mult din lumea zeilor morţii.

Seria manga a fost adaptată într-un serial animat de televiziune, două OVA, trei filme de animaţie de lung metraj, un musical rock, numeroase jocuri video, şi un set de cărţi de joc de colecţie. Volumele compilate de manga s-au vândut într-un număr de 40 milioane de copii în Japonia, şi au ajuns în topul de vânzări de manga din Statele Unite. Adaptarea anime a primit clasificări similare, precum locul 7 în topul celor mai populare anime în Japonia în 2006, şi în top zece anime din America din 2006 până în 2008.


Subiectul
Povestea începe cu apariţia subită a Rukia Kuchiki în camera lui Ichigo Kurosaki. Ea este surprinsă de abiltatea sa de o vedea, dar conversaţia ce rezultă este întreruptă de apariţia unui hollow, un spirit malefic. După ce Rukia este grav rănită încercând să-l protejeze pe Ichigo, ea intenţionează să-i transfere jumătate din puterile ei lui Ichigo, sperând să îi dea oportunitatea să înfrunte hollows pe picior de egalitate. Ichigo absoarbe neintenţionat aproximativ toată puterea ei, ceea ce îi permite să învingă hollow cu uşurinţă.

Următoarea zi, Rukia apare în clasa lui Ichigo ca un elev transferat. Spre surprinderea lui, ea pare a fi un om normal. Ea teoretizează că puterea spirituală a lui Ichigo a dus la absorbţia aproape totală a puterilor ei, lăsând-o ca urmare naufragiată în lumea reală. Rukia şi-a transferat spiritul într-un gigai (un corp uman artificial) până când îşi va recăpăta abilităţile. Între timp, Ichigo trebuie să-i preia îndatoririle de shinigami, luptând cu hollows şi ghidând suflete rătăcite înapoi în Soul Society.


Personajele
Ichigo Kurosaki (黒崎 一護, Kurosaki Ichigo?) Dublaj voce: Masakazu Morita (Japoneză), Johnny Yong Bosch (Engleză)
Protagonistul din Bleach, Ichigo, un elev de liceu cu părul portocaliu devine un shinigami temporar după ce absoarbe forţat de împrejurări puterile lui Rukia Kuchiki. Natura lui cinică îl face ca la început să îi displacă noua datorie, dar cu trecerea timpului acesta o acceptă, iar cînd puterile sale temporare dispar, îşi riscă viaţa pentru a deveni un shinigami deplin. Acesta îşi doreşte puteri cît mai mari pentru a fi în stare să protejeze pe toţi cei dragi lui şi pentru a o salva pe Rukia de la moarte.

Rukia Kuchiki (朽木 ルキア, Kuchiki Rukia?) Dublaj voce: Fumiko Orikasa (Japoneză), Michelle Ruff (Engleză)
Rukia Kuchiki este un shimigami trimisă în lumea oamenilor ca patrulă de exterminare a spiritelor malefica în oraşul natal a lui Ichigo. Deşi fizic arată ca o adolescentă, ea are defapt peste 150 de ani. Rukia este forţată în timpul unei lupte să-şi transfere puterile lui Ichigo şi să trăiască o perioadă ca un om obişnuit. Se înscrie la liceul din oraş şi se mută în dulapul lui Ichigo, în timp ce îl învaţă cum să fie un shinigami-înlocuitor în locul ei.

Orihime Inoue (井上 織姫, Inoue Orihime?) Dublaj voce: Yuki Matsuoka (Japoneză), Stephanie Sheh (Engleză)
Orihime Inoue este o colegă veche de clasă a lui Ichigo, îndeaproape legată de el de o prietenă comună (Tatsuki Arisawa). Ea este practic orfană, de vreme ce ea şi fratele ei mai mare, Sora, au fugit din casa în care erau abuzaţi de la o vârstă fragedă, iar mai târziu şi acesta a murit. Deşi iniţial lipsită de puteri spirituale, începe să şi le dezvolte pe timpul petrecut pe lângă Ichigo în noua sa formă, ulterior posedând una din cele mai puternice abilităţi de vindecare, fiind capabilă de a readuce corpul la starea precedentă de sănătate, oricât de grave ar fi rănile. Are nişte zâne care îi îndeplinesc dorinţele.

Yasutora "Chad" Sado (茶渡 泰虎, Sado Yasutora?) Dublaj voce: Hiroki Yasumoto (Japoneză), Jamieson Price (Engleză)
Yasutora Sado, cunoscut mai bine drept Chad, este unul dintre cei mai buni prieteni ai lui Ichigo. Deşi este cunoscut pentru statura sa impozantă este foarte blând, refuzând a se lupte decât pentru binele altora. Nu poate percepe fantomele la început, dar acest lucru se schimbă când observă un grup de copii find atacaţi de un hollow. Descoperă că posedă o putere unică ce îi acoperă unul dintre braţe, crescându-i puterea şi permiţându-i să distrugă hollows. Mai tîrziu manifestă şi puterea de a trage cu energie din braţul acoperit cu armură.

Uryū Ishida (石田 雨竜, Ishida Uryū?) Dublaj voce: Noriaki Sugiyama (Japoneză), Derek Stephen Prince (Engleză)
Deşi la prima vedere nu pare decât un coleg de clasă silitor, dar solitar, Uryū Ishida este defapt un Quincy, descendent al unei clan de arcaşi cu abilităţi de a vâna hollows. Poartă o ură pentru toţi shinigami, inclusiv Ichigo, dar după un timp ajunge să-l vadă pe Ichigo diferit, în cele din urmă ajungând să-l considere aliat şi prieten.


Anime
Versiunea anime a Bleach este produsă de către Studiul Pierrot şi îl are ca director pe Noriyuki Abe. A fost difuzată pentru prima dată pe 5 Octombrie, 2004, pe TV Tokyo. Episoadele 1-167 au fost făcute şi difuzate în format 4:3, iar episoadele 168+ în format 16:9 wide screen.

Pe 15 Martie, 2006, VIZ Media a obţinut de la TV Tokyo Corporation şi Shueisha drepturile pentru difuzarea şi distribuirea produselor sub marca Bleach. Ca urmare, Viz Media a semnat un contract pentru titrarea în limba engleză a serialului anime,şi a licenţiat drepturilor de distribuire de produse sub marca Bleach mai multor companii diferite.

În Romania postul Animax a început să difuzeze, primele 52 de episoade, din Ianuarie, 2008, subtritrate în limba română.


Manga
Seria este scrisă şi ilustrată de Tite Kubo şi este publicată în revista japoneză Weekly Shonen Jump. Capitolele individuale sunt colectate de Shueisha într-o serie de volume tankōbon, care mai conţin un poem al personajului înfăţişat pe copertă. Primul volum a fost lansat pe 5 Ianuarie, 2002, până la data de 3 Octombrie, 2008, treizeci şi cinci de volume fiind lansate. Compania de distribuţie Viz Media este responsabilă de lansarea volumelor manga Bleach în engleză în Statele Unite. Viz publică capitole în revista Shonen Jump precum şi în format tankōbon; primul volum a fost lansat pe 1 Iunie, 2004, volumul treizeci şi trei fiind lansat pe 3 Iunie, 2008.În acelaş timp numeroase grupuri de "scanlation" continuă să lanseze capitole neoficiale, traduse în engleză ale celor mai noi capitole.



Filme
Bleach: Memories of Nobody (Memorii ale Nimănui) este un film de lung metraj care a fost lansat în cinema-urile din Japania pe 16 December 2006. Povestea are loc după terminarea evenimentelor din Soul Society, Ichigo aflându-se din nou în lumea oamenilor luptând înpotriva hollows. Intriga se desfăşoara în jurul activităţilor unui grup denumit "Dark Ones" (Cei Întunecaţi), care încearcă să distrugă lumea umană şi Soul Society. Evenimentele din film nu se potrivesc exact cu continuitatea intrigii canonice şi de aceeea toate personajele participante îşi pierd memoria celor întâmplate pentru a explica discrepanţele.

Bleach: The DiamondDust Rebellion a fost lansat în cinema-urile din Japania pe 22 December 2007. Îl are în centru atenţiei pe Tōshirō Hitsugaya, căpitanul celei de-a 10-a Divizie, care este condamnat la execuţie de către Soul Society după ce pierde un artefact numit "the King's Seal" (Sigiliul Regelui).

Bleach: Fade to Black, I Call Your Name (BLEACH Fade to Black 君の名を呼ぶ, Bleach: Fade to Black - Kimi no Na o Yobu?), cel de-al treilea film al seriei, este programat a fi lansat în Japonia pe 3 decembrie, 2008. Scenariul a fost scris de Natsuko Takahashi, care este scenarist şi pentru seria anime. Situl oficial al filmului afişează mesajul "Sayonara, Rukia", dar nu se mai cunosc şi alte detalii despre intriga filmului. Totuşi, pe pagina oficială a filmului, un scurt rezumat în japoneză poate fi găsit.



Bleach 34b8a9f9848bd766d9daab2648360b04Bleach Daba2f4c2c11a566f793df231c38464bBleach C440d65badd7c0d25e94015fdd03aab4Bleach 1b5e6b2ae86763a5ceb4fb7bfe4fb15e
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Mai 22, 2009 8:15 pm

Rukia e asa de duuullllce si orihime.. prea smexi..

am vazut cateva episoade pe sarite pe animax

Sus In jos
Pinky Short Cake~
Cafekko
Cafekko
Pinky Short Cake~


Numarul mesajelor : 176
Data de inscriere : 29/05/2009
Varsta : 31
Localizare : Screen of Indoors

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Mai 29, 2009 1:30 am

Anime-ul este destul de ok ^^nu am avut rabdare sa ma uit la tot insa am o parere destul de buna despre el...ca personaj preferat ar fi...ermh...mie imi place mult de Rukia este un personja interesant...imi place frelul ei de a fi...faptul ca incearca sa fie unica in tot ce face......imi place faptul ca uneori e chiar misterioasa...dar e un personaj grozav.
Sus In jos
Yoru
Cafekko
Cafekko
Yoru


Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 02/06/2009
Varsta : 29

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeJoi Iun 04, 2009 3:10 pm

adooor Bleach...imi plac animeurile cu lupta .....eu ma uit pe animax(pana acum nam pierdut nici un episod [IMG]http://i699.pho ), personajul meu preferat este Yoruichi
Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Sept 25, 2009 12:18 am

waii ce tare e animeul imi place ..si mie tot Yoruichi imi place Bleach 934563 Bleach 59428
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Rika ^^
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Rika ^^


Numarul mesajelor : 2091
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 29
Localizare : nicaieri

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Sept 25, 2009 3:37 am

adoor animeul...imi place de Rukia si Ichigo cand se cearta... [IMG]http://i644.pho prea penal
Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeJoi Oct 01, 2009 3:10 am

m-am uitat aseara Bleach 235382
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Hurricane Venus
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Hurricane Venus


Numarul mesajelor : 2044
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 103
Localizare : Shibuya

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeJoi Oct 01, 2009 3:49 pm

o discutie pe care eu o ador (lol) intre Ichigo si Chad

Chad: ..."Mechishco" (etc.)
Ichigo: oh, here we go again with Mechishco! *rolls eyes*


epic [IMG]http://i644.pho
Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 10:07 pm

pfff aseara ce-am mai ras mai ales de Ichigo si Rukia cand a venit sa o salveze Bleach 231779 Bleach 231779
da a fost tare mai ales pentru ca au bagat 3 episoade Bleach 692838
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
aiko-annie
Mini cafekko
Mini cafekko
aiko-annie


Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 21/12/2009
Varsta : 30
Localizare : Petrosani

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeMar Dec 22, 2009 12:03 am

hmm pai m-am uitat cu Yume de vro 2 ori,da nu prea am inteles mare lucru [IMG]http://i644.pho
Sus In jos
http://Bebytsza-is-here.hi5.com
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Dec 25, 2009 1:52 am

Tonight Bleach the Movie at the Animax
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Hurricane Venus
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Hurricane Venus


Numarul mesajelor : 2044
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 103
Localizare : Shibuya

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Dec 25, 2009 7:19 pm

nu era cumva Bleach Marathon?

sau azi e....*thinks*
Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Dec 25, 2009 7:41 pm

a fost si filmul dupa aceea a fost maratonul am stat pana la 02:00 sa ma uit la tot dap e si asta seara pana pe 27
Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Yσкσ
Nyappy
Nyappy
Yσкσ


Numarul mesajelor : 318
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Land of Joyness

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 12:57 am

mi`e draga Orihimee [IMG]http://i699.pho . dar imi place ff mult cand Rukia si Ichigo se impung =]] .











[IMG]http://i644.pho
Sus In jos
Yuzuki Naoki
^^The best antic cafe fan^^
^^The best antic cafe fan^^
Yuzuki Naoki


Numarul mesajelor : 3538
Data de inscriere : 22/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Moon.

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 12:58 am

Am ajuns la episodul 147 o.o.
Stiu ca nu va pasa,deci,Yoko,si mie imi plac secventele cu Ichigo si Yukia.:]

Sus In jos
http://aochi-yuzuki.tumblr.com
Yσкσ
Nyappy
Nyappy
Yσкσ


Numarul mesajelor : 318
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Land of Joyness

Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:20 pm

Sunt durere amândoi! [IMG]http://i644.pho
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bleach Empty
MesajSubiect: Re: Bleach   Bleach Icon_minitime

Sus In jos
 
Bleach
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
An cafe :: ^^Have fun^^ :: o(≧∀≦)o Anime o(≧∀≦)o-
Mergi direct la: